Uwalnianie kreatywności: aplikacje i narzędzia webowe przydatne dla fotografa
Ten artykuł przeczytasz w mniej niż 7 minW dzisiejszej erze cyfrowej fotografia stała się bardziej dostępna i dynamiczna niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki rozprzestrzenianiu się smartfonów i ciągłym innowacjom w technologii aparatów fotograficznych, każdy może uchwycić zapierające dech w piersiach chwile za pomocą jednego kliknięcia. Jednak droga od uchwycenia obrazu do przekształcenia go w oszałamiającą fotografię często wymaga odpowiednich narzędzi i aplikacji.
aplikacje do edycji zdjęć
Snapseed
To prosta i jednocześnie profesjonalna obróbka zdjęć na telefonie. Pozwala na edycję jasności, cieni, krzywej tonalnej, balansu bieli, ostrości i w sumie chyba wszystkich podstawowych opcji jakie mamy w Adobe Camera RAW czy Lightroom. Możesz w niej również wyprostować krzywe ściany, usnąć śmieci czy nie pożądane elementy czy połączyć dwa zdjęcia. Co warte uwagi, aplikacja obsługuje także pliki RAW i pozwala na stworzenie własnych stylów.
Dostępna na androida i ISO za free.
Layout
Jeśli chodzi o edycję zdjęć layout od Instagram ma tylko podstawowe funkcje. Ale co warte uwagi pozwala na ciekawą zabawę geometria, dzięki pionowemu i poziomemu odbiciu możesz stworzyć ciekawe koncepty wizualne, czasami przypominające zabawę kalejdoskopem.
Dostępna na androida i ISO za free.
LightX
LightX jest aplikacją do obróbki zdjęć, zawierającą różne, ciekawe narzędzia. Znajdziesz tu standardowe funkcje do edytowania i retuszu ale także takie, które pozwalają na trochę bardziej kreatywną ekspresję. Możesz zmienić tło zdjęcia, oraz nakładać na siebie różne fotografie.
Dostępna na androida i ISO za free.
VSCO
VSCO to aplikacja z ciekawymi filtrami, bogatą społecznością i szerokimi możliwościami edycji zdjęć. Pozwala na wybór trybu aparatu z poziomu aplikacji, zawiera bardzo bogatą i piękną bazę filtrów do modyfikacji zdjęć, pozwala na edycję m.in. w zakresie ekspozycji, kontrastu, perspektywy, nachylenia, ostrości, nasycenia, odcienia skóry, winiety, ziarna. Cześć presetów jest darmowa, ciekawsze i zaawansowane narzędzia są dostępne w wersji płatnej.
Lumii
Ta aplikacja stawia na prostotę i praktyczność. Wystarczy kilka szybkich dotknięć, aby stworzyć artystyczne dzieło wysokiej jakości. Lumii oferuje wszystkie zaawansowane narzędzia, niesamowite ustawienia filtrów i efekty fotograficzne, tak aby edytowanie zdjęć było przyjemną zabawą.
Dostępna na androida.
Befunky
Narzędzie przeglądarkowe, idealne do edycji i nakładania efektów na zdjęcia oraz tworzenia kolaży. Ciekawa opcją jest wybór kolaży 9×9 co pozwala nam imitować widok konta na instagrama i dobierać zdjęcia tak by feed prezentował się jak najlepiej.
Zobacz Befunky.
Aplikacje i narzędzia przydatne przy doborze kolorów
Adobe Color
Narzędzie z wszechstronnymi funkcjami, dzięki któremu stworzysz wyjątkowe palety kolorystyczne. Za pomocą Adobe Color możesz wygenerować harmonijne palety kolorów. Aby stworzyć paletę, ustawiasz kolor bazowy, a następnie wybierasz jedną z wielu modeli kolorów, takich jak: analogiczny, triady, dopełniające itd. Adobe Color pozwala również na wydzielanie motywów kolorystycznych z załadowanego zdjęcia.
Zobacz Adobe Color.
Canva – colors
Wszechstronne narzędzie i źródło wiedzy, znajdziesz tu generator paletu kolorów na podstawie przesłanego zdjęcia, inspiracje i wzorce zapisanych palet kolorystycznych, koło kolorów z możliwością doboru kolorów według schematów: uzupełniającego, monochromatycznego, analogowego, triady czy tetrady.
Zobacz Canva colors.
Narzędzia do tworzenia grida na instagrama
befunky
Zobacz befunky.
aplikacje do planowania
PhotoPills
Aplikacja która pomaga planować zdjęcia z wyprzedzeniem. Tak by zawsze być we właściwym miejscu o właściwym czasie – czyli dowiesz się dokładnie w jakim momencie słońce, księżyc lub droga mleczna będą w pożądanym przez ciebie ułożeniu.
Jak to działa? Wystarczy że zamarzysz by księżyc był dokładnie w 1/4 obserwowanego kadru, a PhotoPills obliczy odpowiedni moment i poda w jakim czasie wybrać się na miejsce. Aplikacja zawiera również kalkulator ekspozycji pozwalający określić charakterystykę głębi ostrości dla poszczególnych obiektywów, ogniskowych i przysłon. Łatwo dobieżemy też czas naświetlania potrzebny do wykonania zdjęcia w konkretnych, sprecyzowanych przez nas warunkach. Więcej znajdziesz tutaj.
Exsate Golden Hour
Pozwala na ustalenie najlepszego czasu na fotografowanie głównie zdjęć krajobrazowych ale sprawdza się również idealnie przy fotografii architektury czy relacji z podróży.
Wybierasz lokalizacje, datę i otrzymujesz informacje: o której wschodzi i zachodzi słońce, kiedy zaczyna i kończy się złota oraz niebieska godzina. Co pozwala dobrze zaplanować gdzie się ustawić by uchwycić słońce lub mieć dokładnie takie oświetlenie ściany budynku jakiego potrzebujemy.
Na widoku mapy, w aplikacji, po prawej stronie (wschód) czerwoną linią oznaczono miejsce wschodu słońca.
Zaznaczony jest obszar w jakim będzie słońce podczas złotej godziny.
Po lewej stronie (zachód) – czerwona linia oznacza dokładne miejsce zachodu słońca.
W zakładce diagram znajdziesz dokładne informacje o której zachodzi i wschodzi słońce w wybranym punkcie. Pokazane są również obecne fazy księżyca i o której pojawi się na niebie.
W przypadku możliwości wystąpienia wyjątkowej grę światłe przy wschodzi lub zachodzie słońca w opcji diagramu znajdziemy oznaczenie tego różowym kolorem.
Dostępna na androida za free.
Golden Hour
Dokładnie, tak jak wyżej wspomniana aplikacja, dzięki której zorientujemy się kiedy są wschody, zachody słońca, czas trwania złotej i niebieskiej godziny.
Dostępna na android i IOS.
Meteo ICM
Aplikacja pogodowa pokazująca informacje o pogodzie – co w sumie nie powinno zaskakiwać ;). W fotografii krajobrazowej, czy architektonicznej dość istotne ma znaczenie jakoś i warunki jakie znajdują się na niebie. A w tej aplikacji znajdziesz bardzo fajnie przedstawione różne wykresy, szczególnie ostatni jest bardzo przydatny z perspektywy fotografa: przedstawiajace poziom zachmurzenia i mgły.
Wiadomo, że jeśli trafiasz na całkowite zachmurzenie to małe szanse na piękny wschód czy zachód słońca. Za to częściowo zachmurzenie może pięknie podkreślić chmury. Kolor na wykresie określa ile będzie przejaśnień i zachmurzeń, oraz w jakim zakresie (im wyższy szary poziom tym mocniejsze zachmurzenie) oraz o rodzaju chmur, jaśniejsze to chmury wyższe, ciemno szare – niskie chmury.
Mgła przedstawiona jest jako pomarańczowe słupki, ich wysokość odzwierciedla gęstość mgły, co może fajnie urozmaicić fotografowany obiekt, szczególnie jeśli rozważamy fotografię dronową.
Aplikacja obejmuje obszar Polski i pare głównych stolic z niedalekiego sąsiedztwa.
Dostępna na androida i ISO za free.
Windy
Prognoza pogody prawie dla całego świata. Tu sprawdzisz jakie są szanse wystąpienia opadów, poziom zachmurzenia. Ciekawe, graficzne przedstawienie pozwala tez przewidzieć w jakim kierunku przesuwają się chmury czyli możesz zweryfikować zy w najbliższym czasie jest szansa na przejaśnienie bądź nadejście ciekawych chmur.
Dostępna na androida i ISO za free.
aplikacje do podglądu i zdalnego sterowania aparatem
Są to bardzo przydatne aplikacje, które, zainstalowane na tablecie pozwolą na dużo większy komfort pracy.
Większość producentów aparatów wydaje swoje własne, dedykowane aplikacje więc warto ich poszukać na stronach markowych producentów.
Taka aplikacja idealnie sprawdza się w warunkach, kiedy ustawiasz aparat w mało dostępnym terenie i takie “oddelegowanie” ekranu na smartfona czy tablet ułatwi bardzo wykonanie fotografii. Pozwala również, przy pracy z większą ilością osób, by inni zobaczyli jaki jest kadr i łatwiejsze omówienie czy coś nie przesunąć lub nie zmienić. Kolejna przydatną sytuacja jest kiedy sam stajesz w kadrze a to pozwala na upewnienie się czy cały kadr dobrze się komponuje oraz zdalne wyzwolenie migawki.
W przypadku aparatu sony, osobiście lubię korzystać z Imaging Edge Mobile. O czym więcej możesz przeczytać tutaj.
Mapy Google
Idealna do planowania podróży czy trasy fotograficznej, nie zależnie czy wybierasz się na łono przyrody czy trip do miasta. Zawiera mapę, zdjęcia satelitarne, nawigację (i to dostosowana do tras pieszych, rowerowych, samochodowych i wyszukiwanie połączeń środkami komunikacji miejskiej) oraz pozwala na oznaczanie wybranych przez nas miejsc z dodaniem opisu do tych punktorów, podzieleniem ich na kategorie. Kolejna fajna funkcja to tworzenie trasy pieszej, dzieki temu wiemy ile czasu zajmuje przejście z jednej lokacji do drugiej co mega ułatwia planowanie.
Dostępna na androida i ISO za free.
Komoot
To Wielofunkcyjny planer tras, pokazuje dostępne szlaki górskie i leśne, sumuje długość trasy i podlicza wysokość przewyższeń, czyli możemy ocenic, jak bardzo się zmęczymy 😉 Fajna opcja to zapisanie trasy na później
Dostępna na androida i ISO za free, do używania wymagane założenie konta.
Drone radar
Niezastąpiona do fotografii z drona. Pozwala sprawdzić zweryfikować przepisy czy lot w danym miejscu i czasie jest dozwolony. Na mapie zobaczysz strefy i opis zasad na jakich w danej lokalizacji może odbywać się lot. Jednocześnie, zgodnie z aktualnym prawem, jesteśmy zobowiązani do zgłaszania naszego lotu w aplikacji, który będzie widoczny dla innych użytkowników tego obszaru powietrznego.
Aplikacja obejmuje obszar Polski, dla innych krajów dobrze poszukać adekwatnego odpowiednika.
Różnego typu kalkulatory przydatne w fotografii i wideografii od Omni
Zobacz kalkulatory
Ja często korzystam z przeliczania Aspect Ratio, choć nie ma tu możliwości wyboru pikseli, ustawiam mm i wprowadzam wartość szerokości w pikselach i odczytują jaka powinna być wtedy wartość wysokości.
Narzędzia do prezentowania swoich prac
pixieset
Zobacz pixieset.
Narzędzia do do obliczania zużycia migawki
camerashuttercount
Zobacz camerashuttercount.
Narzędzia do backupu danych
chronosync
Świetny program do synchronizacji i backupu danych z jednego dysku na drugi.
Zobacz chronosync.
Narzędzia do tworzenia moodboardów
Milanote
Zobacz Milanote