Edycja zdjęć w programie Lightroom
Ten artykuł przeczytasz w mniej niż < 1 minUsunięcie drobnego elementu, np wystającej latarni na tle nieba:
Z górnych narzędzi w prawym pasku wybieramy Spot Edit i ustawiamy szerokość na mniej więcej szerokość obiektu. Zaznaczamy Clone, oraz obszar z którego ma pobierać chmury/niebo. Wartości ustawione na:
- Size: 80
- Feather: 60
- Opacity: 100
róznica miedzy jaskrawośc (vibrance) a nasycenie (saturation) jaskrawosc/vibrance modyfikuje bardziej stonowane kolory, a nasycenei wszystkie co daje czesto zbyt sztuczny efekt jeśli przesunie się suwak za dalejo w dodatnią stronę.
DObrą praktyką jest w panelu Tone/Odcień pierw poeksperymentowac z czerniami, bielami, cieniami i przeswietleniami a dopiero potem ruszyć ekspozycję
Histogram: graficzna reprezentacja tonów na zdjeciu, pokazuje w jakiej sekcji jest nawjwiecej informacji
po najechaniu na niego podświetlaja się poszczególne czesci, patrząc od lewej,: Blacks/Czernie, Shadows/cienie, Exposure/ekspozycja, Highlights/podświetlenia, Whites/Biele oraz jednocześnie pokazuje które suwaki na dole odpowiadają za edycję tych czesci.
Co ciekawe edycji można dokonac równeiż poprzez „chwycenie” i przesunięcie samego histogramu.
Redukcja szumu / noise reduction
dwa rodzaje: luminance / luminancja i color / kolor
Szum w kolorach najczęściej pojawia się w cieniach i widzimy wtedy wielokolorowe piksele w miejscach, gdzie powinien być jednolity kolor. Przy plikach RAW Lightroom automatycznie ustawia tą redukcję na poziomie 25 co przeważnie daje odpowiedni efekt. W przypadku jednak mocniejszego szumu warto poeksperymentować z większymi wartościami redukcji.
Szum w obszarze luminacji widoczny jest w monochromatycznych partiach i widzimy wtedy ziarno
Tutaj zobaczysz całą serię artystycznej fotografii chmur
Tutaj zobaczysz całą serię artystycznej fotografii chmur