robimy Stop Motion
Ten artykuł przeczytasz w mniej niż 5 minStop motion – unikalna i czarująca technika, która urzeka publiczność od ponad wieku. Jest to forma sztuki, która ożywia nieożywione przedmioty i postacie, za pomocą jednej statycznej klatki na raz.
A teraz dowiesz się jak stworzyć taką unikatowa historię samemu 🙂
Filmy poklatkowe, zwane też stop motion są bardzo ciekawym urozmaiceniem portfolia fotografa. A w sumie, prawie wszystkie potrzebne umiejętności i sprzęt do ich wykonania już się posiada. Poniżej znajdziesz najważniejsze wytyczne i przebieg całego procesu w jaki sposób wykonać własny film animowanych zdjęć.
Zaczynamy od przygotowania.
Tutaj najważniejsze jest określenie gdzie film ma być wykorzystany, bo to nam pozwala określić format zdjeć jaki mamy przygotować oraz rozdzielczość filmu.
Na instagrama najczęściej wykorzystuje się format 16:9 i rozdzielczość Full HD – czyli 1080 x 1920 pikseli, która daje jakość najlepszą na social media.
Ale też spotyka się format kwadratu czy 4:5 – czyli wtedy rozdzielczość 1080 x 1350 pikseli.
Kolejnym, bardzo istotnym, krokiem jest opracowanie scenariusza. I tu im bardziej dokładnie wszystko przeanalizujesz i opracujesz tym lepszy będzie efekt końcowy a sama praca przyjemniejsza i płynna.
Nie ważne, czy scenariusz opiszesz w krokach od tego jaka scena jest rozpoczynająca a jaka kończąca i potem kolejne kroki co się przesuwa, w jaką stronę, w jaki sposób czy narysujesz proste szkice, im więcej tutaj ujmiesz tym efekt końcowy więcej zyska.
Określenie najważniejszych parametrów
Zacznij od określenia najważniejszych parametrów jak wpłyną na efekt końcowy filmu:
- czy kadr mamy z góry – a’ la flat lay, czy prosty na przeciwko sceny, czy pod kontem
- dobierz kolor tła, czy jednolite czy faktura, czy odmienny kolor na tle inny na podłożu
- ogólną stylistykę, czy minimalizm, monochromatyczne, czy duża ilość detali i kolorów
- szybkość animacji – czy chcemy bardziej płynną animację, wtedy ruchy muszą być drobniejsze i wiekszą ilość zdjęć przygotowujemy, czyli wychodzi ok 24, 30 zdjęć na sekundę czy bardziej poklatkowy efekt wtedy mniejsza ilość zdjęć i większe przesunięcia elementów – osiągamy to przez ok 10-12 zdjęć na sekundę
- skomplikowanie animacji – określ ile przedmiotów jest na scenie, które są nieruchome, a ile się porusza i w jaki sposób
- długość filmu
- czy dodajesz muzykę czy będzie osobno zamieszczana
Zaczynamy sesję
Kiedy wszystkie najważniejsze parametry mamy określone i gotowy scenariusz możemy przystąpić do głównej części czyli fotografowania poszczególnych klatek. Tutaj warto wspomnieć o przygotowaniu sprzętu.
Stabilność obrazu
Statyw to zdecydowanie podstawa bo ważne jest by cała scena ze zdjęcia na zdjęcie była nieruchoma a tylko przesuwane przez nas obiekty zmieniały swoje położenie.
Kolejna ważna rzecz to ograniczenie drgań aparatu. Najlepiej nie korzystać ze spustu migawki, gdyż każde dotknięcie aparatu może spowodować drgania i minimalne przesunięcia widoczne na zdjęciu. Tutaj możesz skorzystać z techniki tetheringu, zdalnego wyzwalania za pomocą pilota, lub samowyzwalacza ustawionego w aparacie na 2, 5 czy 10 sekund. To zredukuje ilość drgań.
Ważna jest również stabilność samej sceny, więc jeśli masz podłożę z papieru czy tła, przyklej je najlepiej taśmą malarską tak by drobne zahaczenie rękawem nie przemieściło go. Elementy, które mają być stałe na scenie dobrze też zabezpieczyć np gumkami i przykleić je do podłoża czy tła, tak by przy przesuwaniu innych elementów one nie drgnęły.
To co jeszcze wpływa na dobry, ostry, stabilny obraz to prędkość migawki, dopasuj tak wszystkie parametry by minimalnie fotografować z parametrem 1/100, a najoptymalniejsze mi wyszło 1/160.
Oświetlenie i ilość światła na zdjęciu
Tryb fotografowania manualny – aby uniknąć tego że jedno zdjęcie będzie jaśniejsze a inne ciut ciemniejsze ustaw w aparacie tryb manualny. W nim ustawisz konkretne wartości ISO, przesłony i czasu naświetlania tak by ilość światła na każdym zdjęciu była taka sama.
To samo tyczy się temperatury zdjęcia – czyli ustawiamy stały balans bieli. Jeśli korzystasz z automatycznego doboru balansu bieli, tutaj ustaw jeden konkretny, albo zależny od nastroju jaki chcesz uzyskać, pełne słońce da trochę chłodniejszy obraz, zaś cień czy zachmurzone niebo ociepli scenę. Lub próbą eksperymentów fotografowania sceny dobierz konkretną wartość w Kelwinach i ustaw ja dla wszystkich wykonywanych w tej sesji zdjęć.
Ważne i bardzo istotne jest również żródło światła. Trudno tutaj polegać na świetle dziennym, które jest zmienne i spowoduje migotanie na zdjęciach. Najlepszym rozwiązaniem jest stałe światło sztuczne. Można też skorzystać z lamp typu flesh ale tutaj nie zawsze każdy odblask jest idealnie taki sam jak poprzedni i będzie widać lekkie modyfikacje w oświetleniu.
Ostrość
Istotne jest by główny obiekt nie stracił na ostrości, więc tutaj jeżeli on sam się nie porusza warto ustawić pierw na nim ostrość a potem manualnie ja zablokować. Czyli ustawiasz manualny punkt ostrości.
Kiedy jednak poruszamy nim w trakcie animacji, musimy cały czas, w podglądzie, najlepiej na komputerze (tutaj idealnie przydaje się technika tetheringu) weryfikować czy ostrość jest odpowiednia i nie 'zeszła’ z obiektu.
kolejną przydatną techniką może być ustawienie interwału zdjęć w aparacie i korzystanie z tej funkcji do wykonania całej serii.
Liczba klatek na sekundę
Jak sama nazwa wskazuje animacja poklatkowa – składa się z klatek 😉 Aby pojedyncze klatki tworzyły w miarę płynny ruch, (w pewnym sensie nie chcemy za płynnego bo inaczej nie będzie to już stop motion ;)) potrzebujemy wykonać odpowiednią ilość klatek/zdjęć na sekundę. I tutaj jeśli chcesz bardziej 'poklatkowany’ efekt idealnie sprawdzi się 10-12 obrazów lub małe ruchy na sekundę. Jeśli chcemy by ruch był bardziej płynny, miękki, nie tak bardzo poszatkowany, wtedy tworzymy 24 lub 30 klatek/obrazów na sekundę i bardzo niewielkie przesunięcia co kolejny obraz.
Edycja
Tutaj dobrze sprawdzi się każdy program, który używasz standardowo do obróbki zdjęć. To na co warto zwrócić uwagę to że wszelkie korekcje tła (czyli usuwanie paproszków których nie zauważyliśmy podczas tworzenia sceny), jasności, kolorów, temperatury barwowej, wykonujemy na pierwszym zdjęciu i następnie synchronizujemy z kolejnymi zdjęciami automatycznie. To pozwoli nam zachować największą spójność między zdjęciami.
Jeśli niektóre ujęcia wymagały np. podtrzymania głównego produktu, czy innych dodatkowych stabilizatorów, te elementy edytujemy już osobno na konkretnych fotografiach.
Gotowe zdjęcia eksportujemy w postaci jpg w formacie jakim ustaliliśmy cały film.
Składamy animację
Na rynku jest dostępnych wiele programów do tworzenia animacji i edytowania filmów. Dobrze sprawdzi się program Final Cut Pro czy Adobe Premiere. Ja osobiście korzystam z Adobe Photoshop. Więc poniżej przedstawię gotowe kroki przygotowania animacji.
- z opcji górnego menu wybieramy kolejno: File – Scripts – Load Files into Stocks – dzięki temu wszystkie pliki załadują się jako kolejne warstwy (podczas ładowania można wybrać czy maja być posortowane po nazwie)
- włączamy (o ile już nie mamy włączonego) widok Timeline – górne menu Window – Timeline
- w oknie Timeline z dolnych opcji wybieramy – Create Frame Animation
- z ikonki menu okna Timeline wybieramy – Make Frames From From Layers – zwróć uwagę by efekt dał widok gdzie każdą klatkę masz koło siebie, nie pod spodem
- i tutaj, to co wszyscy zauważają, trzeba odwrócić kolejność, bo zamieszcza ostatnie zdjęcie jako pierwsza klatkę – czyli klikamy ikonkę menu okna Timeline i wybieramy – Reverse Frames
- ustawiamy czas trwania każdej klatki, przy zaznaczonych wszystkich klatkach (zaznaczasz pierwszą i z przytrzymanym klawiszem Shift ostatnią klatkę) w widoku Timeline – każda klatka ma małe szare pole pod sobą gdzie jest wyświetlony jej czas trwania i mała, biała strzałka, klikając ja ustawiamy czas z podanych propozycji lub Other i wtedy wprowadzamy swoją wartość, np. 0,08
- jeśli chcemy by pierwsza, ostatnia lub któraś szczególna trwała nieco dłużej lub krócej, zaznaczamy wybrana i modyfikujemy jej czas trwania
- teraz już tylko zapisanie filmu – z górnego menu wybieramy File – Export – Render Video
- wprowadzamy nazwę naszej animacji
- jeśli dobrze przygotowaliśmy wielkość plików zdjęć ustwiamy Size na Document Size
- w zalezności jak dużo może wazyć nasz filmik ustawiamy Preset High Quality
- i dajemy Render
Krótkie podsumowanie popularnych formatów na instagrama:
- standardowy widok zdjęć insta 4:5 1080 x 1350 pikseli w 72 dpi
- bardziej panoramiczny 16:9 1080 x 1920 pikseli w 72 dpi
Trochę wyjaśnienia oznaczeń
czasami spotykamy się z określeniem PPS lub FPS np. że stop motion to 5-12 FPS – są to skróty od:
- PPS – Picture Per Second
- FPS – Frame Per Second
Jak ustawić czas każdej klatki
tutaj troszkę matematyki 😉 przy wartości 0.08 s na obrazek otrzymamy ok 12 fps. Obliczamy to dzieląc sekundę na ustawiony nasz czas: 1/0.08 co daje 12.5